Poznań jest miastem często odwiedzanym przez turystów, położonym na Pojezierzu Wielkopolskim, w dolinie rzeki Warty, podzielonym na pięć dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Wilda i Jeżyce.
Poznań to organizator Międzynarodowych Targów Poznańskich (rolnicze, zoologiczne, budownictwa, energetyki, mebli, fantastyki czy medycyny), jest prężnie rozwijający się ośrodkiem naukowym i kulturalnym (opera, filharmonia, balet, teatry, kina, muzea, galerie sztuki).
Odwiedzając Poznań, warto pospacerować po Starym Mieście i Jeżycach.
– Stare Miasto i renesansowy Ratusz, z wieży którego w południe wysuwają się koziołki,
– domki budnicze (nazwa powstała od Bractwa Budników, o czym zaświadcza herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Budnicorum Fraternitis),
-studzienkę Bamberki symbolizującą Bambrów, czyli potomków kolonistów niemieckich przybyłych do pod poznańskich wsi w początku XVIII w. z okolic Bambergu w Bawarii. Zasiedlili oni wioski, które zostały później włączone do miasta Poznania w charakterze dzielnic: Dębiec, Rataje, Jeżyce, Wildę, Winiary, Żegrze.
– Farę Poznańską – barokową Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.
– koziołki na tle Urzędu Miasta (wcześniej było to dawne kolegium jezuickie),
– Plac Wolności, na którym odbywają się uroczystości a w święta jarmarki,
– Bibliotekę Raczyńskich – zbudowana w latach 1822-1828, obecnie w budynku mieści się księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe,
– Hotel Bazar Poznański – historyczny kompleks, na który składają się: zabytkowy Hotel Bazar (aktualnie w remoncie), galeria sklepów oraz powierzchnia biurowa.
– Hotel Rzymski – aktualnie najstarszy czynny hotel w Poznaniu.
– Stary Browar – Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu, gdzie natknęliśmy się na ławkę zrobioną z biało – czarnego marmuru „Konflikt między dobrem a złem jest chorobą umysłu” autorstwa Piotra Kurki.
– Teatr Polski otwarty w 1875 rok, jest najstarszym spośród działających w Poznaniu teatrów,
– siedziba Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego, która mieści się w budynku dawnego Ziemstwa Kredytowego, założona w 1947, przy czym salą koncertową Filharmonii jest Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, uważana przez znawców za jedną z najlepszych pod względem akustycznym w Polsce
– Zamek Cesarski budowany w latach 1905 – 1910, obecnie pełni rolę nowoczesnego Centrum Kultury,
– pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, dwa stalowe krzyże, czyli symbol śmierci i zmartwychwstania tuż obok monumentu z głową orła.
Generalny remont Starego Rynku w Poznaniu trwał dwa lata.
Poznań
Rokrocznie 11 listopada w Poznaniu odbywają się huczne obchody dnia Świętego Marcina. Spod kościoła św. Marcina, pod przewodnictwem Świętego na koniu, a za nim na platformach lub pieszo, podążają ulicą Świętego Marcina pod Zamki Cesarski. Na całej ulicy mają miejsce koncerty, kiermasz artykułów regionalnych i stoisk z rogalami świętomarcińskimi – kliknij!
Jeżyce to dzielnica do której też warto się wybrać, gdyż jest ściśle związana z Bamberami, bowiem w 1729 roku zostały zasiedlone przesiedleńcami Bambergu.
Kiedy Jeżyce w 1900 roku Jeżyce zostały włączone w obręb miasta Poznania były przełomem dla ich rozwoju. W miejsce wiejskich budynków zaczęto wytyczać nowe ulice oraz stawiać wielopiętrowe kamienice czynszowe. W odróżnieniu od innych dzielnic nie zniszczono tutaj historycznego historycznego zarysu dawnej wsi Jeżyce. W okresie po II wojnie światowej wybudowano bloki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej. Sercem osiedla Jeżyce jest Rynek Jeżycki, na którym znajduje się bazar ze straganami z zielonym dachem, tuż obok przy ulicy Dąbrowskiego Kino Rialto, Bar Jeżycki, kawałek dalej Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ulicy Kościelnej, a także Teatr Nowy.
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl